Skip to content

516-532 Mayor Gibson

Newark, NJ 07102

Built 1900
Commercial
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$42,700,000
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block24
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class10
Description18SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,370
Acreage1.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000,000
60%
Improvement Value:$10,000,000
40%
Total Assessment$25,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$950,750+2.0%
2024$932,000-7.6%
2023$1,008,180-30.2%
2022$1,444,000+92.0%
Property History
Sales3Foreclosures2

Property Sale

Sale
$42,700,000

To:

Sq Ft1,370DeedBook 20220, Page 82011

Property Sale

Sale
$50,000,000
DeedBook 12117, Page 1816

Property Sale

Sale
$10,500,000
DeedBook 5621, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1900