Skip to content

364-366 Hunterdon StNewark, NJ 07103

Built 2004

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 21, 2005

Property Information

Block2544.08
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
16%
Improvement Value:$109,600
84%
Total Assessment$131,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,982+2.0%
2024$4,884-0.2%
2023$4,892-1.7%
2022$4,978+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 6149, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 2004