Skip to content

334 Hunterdon StNewark, NJ 07103

Built 2005

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 27, 2015

Property Information

Block2544.08
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class33
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
13%
Improvement Value:$134,400
87%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,879+2.0%
2024$5,763-0.2%
2023$5,773-1.7%
2022$5,875+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,688DeedBook 12557, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6155, Page 6211