Skip to content

338 Hunterdon St

Newark, NJ 07103

Built 2005

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Nov 10, 2016

Property Information

Block2544.08
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class33
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
15%
Improvement Value:$122,800
85%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,495+2.0%
2024$5,387-0.2%
2023$5,396-1.7%
2022$5,491+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

To:

Sq Ft2,496DeedBook 20170, Page 17120

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6159, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 2005