Skip to content

329-333 Hunterdon St

Newark, NJ 07103

Built 2005

Last Sale Price
$88,740
Last Sale Date
May 7, 2001

Property Information

Block2545
Lot12.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,500
14%
Improvement Value:$135,500
86%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,971+2.0%
2024$5,853-0.2%
2023$5,862-1.7%
2022$5,966+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$88,740

To:

Sq Ft1,368DeedBook 5809, Page 654