Skip to content

346-348 Bergen St

Newark, NJ 07103

Built 2005

Last Sale Price
$113,770
Last Sale Date
May 7, 2001

Property Information

Block2545
Lot12.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,632
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,200
10%
Improvement Value:$173,200
90%
Total Assessment$191,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,279+2.0%
2024$7,135-0.2%
2023$7,147-1.7%
2022$7,273+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$113,770

To:

Sq Ft2,632DeedBook 5809, Page 613