Skip to content

347 Hunterdon St

Newark, NJ 07103

Built 2005

Last Sale Price
$59,900
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block2545
Lot20.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
23%
Improvement Value:$74,400
78%
Total Assessment$96,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,651+2.0%
2024$3,579-0.2%
2023$3,585-1.7%
2022$3,648+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$59,900

To:

Sq Ft1,308DeedBook 5814, Page 787