Skip to content

351 Hunterdon St

Newark, NJ 07103

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2006

Property Information

Block2545
Lot20.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,186
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
23%
Improvement Value:$70,300
77%
Total Assessment$91,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,484+2.0%
2024$3,415-0.2%
2023$3,420-1.7%
2022$3,481+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 5822, Page 590