Skip to content

353 Hunterdon St

Newark, NJ 07103

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2022

Property Information

Block2545
Lot20.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,198
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
23%
Improvement Value:$69,700
77%
Total Assessment$91,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,461+2.0%
2024$3,392-0.2%
2023$3,398-1.7%
2022$3,458+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 5818, Page 198