Skip to content

290 Hunterdon St

Newark, NJ 07103

Built 2005

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Sep 13, 2021

Property Information

Block254
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,452
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
8%
Improvement Value:$249,900
92%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,314+2.0%
2024$10,110+15.8%
2023$8,730-1.7%
2022$8,884+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft4,452DeedBook 20211, Page 17235

Property Sale

Sale
$283,230
DeedBook 6172, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 6091, Page 799

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5764, Page 589

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5416, Page 589