Skip to content

556-558 Bergen St

Newark, NJ 07108

Built 1991

Last Sale Price
$60,500
Last Sale Date
Oct 26, 1992

Property Information

Block2575
Lot48.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,200
22%
Improvement Value:$87,300
78%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,278+2.0%
2024$4,194-0.2%
2023$4,201-1.7%
2022$4,275+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,500

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5238, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1991