Skip to content

532 Bergen St

Newark, NJ 07108

Built 1992

Last Sale Price
$58,101
Last Sale Date
Oct 22, 2015

Property Information

Block2575
Lot48.12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
22%
Improvement Value:$81,300
78%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,978+2.0%
2024$3,899-0.2%
2023$3,906-1.7%
2022$3,975+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$58,101

To:

Sq Ft1,344DeedBook 20150, Page 87335

Property Sale

Sale
$193,132

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 20150, Page 72614Recorded9/24/2015

Property Sale

Sale
$193,132

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 12543, Page 3663Recorded3/16/2015

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12132, Page 394

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5227, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1992