Skip to content

143-171 Avon Ave

Newark, NJ 07108

Built 1992
Vacant Land

Last Sale Price
$52,000,000
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block2575
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage504
Acreage5.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,100,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$79,863+2.0%
2024$78,288-0.2%
2023$78,414-1.7%
2022$79,800-29.7%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000,000

To:

Sq Ft504DeedBook 20190, Page 97606

Property Sale

Sale
$15,641,398
DeedBook 20190, Page 97605Recorded10/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1992