Skip to content

282-304 Irvine Turner BlvNewark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$3,600,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block2580
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage504
Acreage0.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,420,500
88%
Improvement Value:$579,500
12%
Total Assessment$5,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$190,150+2.0%
2024$186,400-8.7%
2023$204,086-4.9%
2022$214,700+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,600,000

To:

Sq Ft504DeedBook 6185, Page 95