Skip to content

400 18th AveNewark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$314,529
Last Sale Date
Mar 26, 2019

Property Information

Block2608
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,700
58%
Improvement Value:$17,000
42%
Total Assessment$40,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,548+2.0%
2024$1,517-0.2%
2023$1,520-1.7%
2022$1,547+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$314,529

To:

Sq Ft1,840DeedBook 20190, Page 36533

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6174, Page 306

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 6128, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1907