Skip to content

96-110 12th AveNewark, NJ 07107

Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block260
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
DescriptionDRUG STORE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$611,600
19%
Improvement Value:$2,621,700
81%
Total Assessment$3,233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$122,962+2.0%
2024$120,537-0.2%
2023$120,731-14.0%
2022$140,444+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0