Skip to content

507 Bergen St

Newark, NJ 07108

Public Property

Last Sale Price
$8,500
Last Sale Date
Jan 9, 2001

Property Information

Block2611
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$50,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$1,674+6.7%
2016$1,569+5.0%
2015$1,494+61.5%
2014$925+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$8,500

To:

DeedBook 5854, Page 673