Skip to content

527 Springfield Ave

Newark, NJ 07103

Public Property

Last Sale Price
$10,120
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block2614
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage324
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$41,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$784+4.6%
2005$750-62.0%
2004$1,971-66.3%
1998$5,850+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$10,120

To:

Sq Ft324DeedBook 20250, Page 41395

Property Sale

SaleMulti
$8,500
DeedBook 5854, Page 673

Property Sale

SaleMulti
$26,000
DeedBook 5439, Page 623

Property Sale

SaleMulti
$26,000
DeedBook 5200, Page 336