Skip to content

56-58 Kent St

Newark, NJ 07108

Built 2004

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block2615
Lot28.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,716
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,800
10%
Improvement Value:$247,400
90%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,466+2.0%
2024$10,259-0.2%
2023$10,276-1.7%
2022$10,458+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft4,716DeedBook 20220, Page 64801

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 12384, Page 655

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6183, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 2004