Skip to content

659 S 10th StNewark, NJ 07108

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block2617
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,378
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
7%
Improvement Value:$384,600
93%
Total Assessment$414,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,767+1309.8%
2024$1,118-0.2%
2023$1,120-1.7%
2022$1,140+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft3,378DeedBook 20240, Page 30993

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 20230, Page 54575Recorded9/11/2023

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 20200, Page 27415Recorded3/11/2020

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6306, Page 541