Skip to content

678 S 11th StNewark, NJ 07103

Church/Charitable

Last Sale Price
$38,836
Last Sale Date
Mar 17, 2016

Property Information

Block2617
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class10
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,200
84%
Improvement Value:$8,500
16%
Total Assessment$54,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$1,697+0.3%
2002$1,692+1.4%
2001$1,668+1.0%
2000$1,651+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$38,836

To:

DeedBook 20160, Page 28598

Property Sale

Sale
$4,600
DeedBook 5111, Page 833

Property Sale

Sale
$4,600
DeedBook 5111, Page 833

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4846, Page 392