Skip to content

583 Springfield Ave

Newark, NJ 07103

Last Sale Date
Oct 1, 1992

Property Information

Block2620
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,800
95%
Improvement Value:$2,200
5%
Total Assessment$44,000

Tax History

YearProperty taxesChange
1994$1,384+5.1%
1993$1,317+17.5%
1992$1,121+10.5%
1991$1,014+6.3%
Property History

No events match the selected filters.