Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
643-657 Springfield AveNewark, NJ 07103
Church/Charitable
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 1993
Property Information
Block2623
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.56
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$436,000
25%
Improvement Value:$1,308,900
75%
Total Assessment$1,744,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2003 | $3,817 | +0.3% |
| 2002 | $3,807 | +1.4% |
| 2001 | $3,753 | — |
Property History
No events match the selected filters.