Skip to content

17-19 Rose TerrNewark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2014

Property Information

Block2624
Lot7.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,141
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
10%
Improvement Value:$265,100
90%
Total Assessment$294,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,200+2.0%
2024$10,979-0.2%
2023$10,997-1.7%
2022$11,191+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6063, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 2003