Skip to content

172-174 Fairmount Ave

Newark, NJ 07103

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2022

Property Information

Block262
Lot26.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,256
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
14%
Improvement Value:$163,700
86%
Total Assessment$190,000

Built

Year Built: 2024