Skip to content

145 Camden St

Newark, NJ 07103

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2011

Property Information

Block262
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
22%
Improvement Value:$93,300
78%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,548+2.0%
2024$4,459-0.2%
2023$4,466-1.7%
2022$4,545+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935