Skip to content

723 S 10th St

Newark, NJ 07108

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block2630
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class47
Description3SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,432
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
8%
Improvement Value:$411,400
92%
Total Assessment$445,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$16,619+118.7%
2023$7,599-1.7%
2022$7,733+1.0%
2021$7,654+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft3,432DeedBook 20230, Page 62166

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft4,068DeedBook 20220, Page 38407Recorded4/14/2022

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft4,068DeedBook 20210, Page 63388Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft4,068DeedBook 20170, Page 95167Recorded10/27/2017

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft4,068DeedBook 20170, Page 95163Recorded10/27/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5834, Page 762