Skip to content

347 Avon Ave

Newark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2017

Property Information

Block2630
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage875
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
25%
Improvement Value:$141,400
75%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,188+2.0%
2024$7,046-0.2%
2023$7,057-13.2%
2022$8,132+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 62785Recorded7/26/2016

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12133, Page 8821

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4779, Page 928