Skip to content

748 S 12th StNewark, NJ 07103

Built 2005

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 25, 2005

Property Information

Block2631
Lot29.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,130
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,300
11%
Improvement Value:$264,900
89%
Total Assessment$297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,303+2.0%
2024$11,080-0.2%
2023$11,097-1.7%
2022$11,294+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft5,130DeedBook 6237, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 2005