Skip to content

425 Avon Ave

Newark, NJ 07108

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2025

Property Information

Block2634
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
18%
Improvement Value:$160,100
82%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,446+2.0%
2024$7,299-0.2%
2023$7,311-1.7%
2022$7,440+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$88,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 24617Recorded3/18/2019

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6094, Page 89

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5989, Page 591

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 5758, Page 52