Skip to content

782 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 2003

Last Sale Price
$147,900
Last Sale Date
Jun 3, 2003

Property Information

Block2638
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,134
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
19%
Improvement Value:$132,300
81%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,233+2.0%
2024$6,110-0.2%
2023$6,120-1.7%
2022$6,228+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,900

To:

Sq Ft2,134DeedBook 5992, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$90,227
DeedBook 5888, Page 671

Property Sale

Sale
$12,000

Property Sale

Sale
$12,000

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 5119, Page 496

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 4963, Page 410