Skip to content

763-765 S 18th

Newark, NJ 07103

Industrial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 9, 2014

Property Information

Block2638
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description1SC.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
41%
Improvement Value:$136,000
59%
Total Assessment$230,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,770+2.0%
2024$8,597-0.2%
2023$8,611-1.7%
2022$8,763+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 12491, Page 1608

Property Sale

Sale
$12,300
DeedBook 4763, Page 420