Skip to content

229 Fairmount Ave

Newark, NJ 07103

Built 2021
Other Exempt

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block263
Lot61.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,837
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,400
9%
Improvement Value:$253,600
91%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$10,455+942.2%
2022$1,003+0.0%
2021$1,003
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft3,837DeedBook 20211, Page 5087

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$85,682
DeedBook 20170, Page 65471