Skip to content

82 Montgomery Ave

Newark, NJ 07108

Built 1925

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block2641.01
Lot25.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,299
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,000
8%
Improvement Value:$147,500
92%
Total Assessment$160,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+19.3%
2024$5,115-0.2%
2023$5,123-1.7%
2022$5,214+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft3,299DeedBook 20221, Page 8859

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft2,356DeedBook 20201, Page 18945Recorded11/30/2020

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5434, Page 688

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4700, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1925