Skip to content

488 Avon Ave

Newark, NJ 07108

Church/Charitable

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Sep 7, 2016

Property Information

Block2643
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
81%
Improvement Value:$10,000
19%
Total Assessment$52,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$1,975+1.8%
2020$1,939+3.7%
2019$1,869+3.5%
2018$1,806+10.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$70,000

To:

DeedBook 20160, Page 81613

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 6276, Page 396

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5479, Page 182

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5059, Page 50

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4568, Page 308