Skip to content

819 S 15th St

Newark, NJ 07108

Vacant Land

Last Sale Price
$12,500
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block2646
Lot28.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$12,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$460+2.0%
2024$451-0.2%
2023$452-1.7%
2022$460+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$12,500

To:

DeedBook 20210, Page 4364

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12378, Page 5984