Skip to content

575 Hunterdon StNewark, NJ 07108

Built 1911
Public Property

Last Sale Price
$39,375
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block2660
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,029
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
12%
Improvement Value:$152,100
88%
Total Assessment$173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$6,187+3.5%
2018$5,979+10.9%
2016$5,390+5.0%
2015$5,132+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$39,375

To:

Sq Ft5,029DeedBook 20250, Page 37124

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5605, Page 723

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5605, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1911