Skip to content

342-344 Irvine Turner Blv

Newark, NJ 07108

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block2665
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description2.5SF4UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,658
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
6%
Improvement Value:$396,200
94%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,437+2.0%
2024$18,073-0.2%
2023$18,102+83.4%
2022$9,872+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft3,658DeedBook 20201, Page 24158

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft3,658DeedBook 20160, Page 47609Recorded6/8/2016

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12083, Page 5258

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5901, Page 342

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4789, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1910