Skip to content

297-309 Clinton Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922
Vacant Land

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jul 17, 2013

Property Information

Block2667
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,409+2.0%
2024$11,184-0.2%
2023$11,202-1.7%
2022$11,400-13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

DeedBook 12451, Page 11162

Property Sale

Sale
$66,962
DeedBook 6175, Page 97

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4946, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1922