Skip to content

257 Clinton Ave

Newark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block2668
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage721
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
12%
Improvement Value:$430,400
88%
Total Assessment$489,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,627+2.0%
2024$18,260-0.2%
2023$18,289-14.9%
2022$21,500+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft721DeedBook 20211, Page 15234

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 12224, Page 5639

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5718, Page 869