Skip to content

310-316 Clinton AveNewark, NJ 07112

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2019

Property Information

Block2669
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,480
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,900
11%
Improvement Value:$271,300
89%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,607+2.0%
2024$11,378+191.6%
2023$3,902-1.7%
2022$3,971+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$26,814
DeedBook 20160, Page 66935

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft3,280DeedBook 12505, Page 6717Recorded7/21/2014

Property Sale

Sale
$502,385
DeedBook 12371, Page 4632

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$66,962
DeedBook 6175, Page 97

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4539, Page 497