Skip to content

372-374 South Orange AveNewark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block266
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,213
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$45,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,734+2.0%
2024$1,700-68.7%
2023$5,437-78.2%
2022$24,913+98.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$209,000

To:

DeedBook 20210, Page 41663

Property Sale

Sale
$857,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 54272Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 6318, Page 870

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5102, Page 175