Skip to content

24 Johnson Ave

Newark, NJ 07108

Built 2002

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 13, 2019

Property Information

Block2670
Lot1.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,346
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
14%
Improvement Value:$157,600
86%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,959+2.0%
2024$6,822-0.2%
2023$6,833-1.7%
2022$6,954+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,346DeedBook 20190, Page 81693

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5912, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 2002