Skip to content

276-300 Clinton AveNewark, NJ 07112

Last Sale Date
Nov 7, 2018

Property Information

Block2670
Lot1.14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,500
17%
Improvement Value:$1,632,500
83%
Total Assessment$1,972,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$13,092+3.7%
2019$12,620+3.5%
2018$12,195+4.0%
2017$11,730+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0