Skip to content

15-17 Milford AveNewark, NJ 07108

Built 2004

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 23, 2010

Property Information

Block2670
Lot1.17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,563
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
12%
Improvement Value:$167,700
88%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,233+2.0%
2024$7,091-0.2%
2023$7,102-1.7%
2022$7,228+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft2,563DeedBook 12262, Page 3494

Property Sale

Sale
$107,900
DeedBook 12231, Page 6877

Property Sale

Sale
$393,000
DeedBook 6379, Page 413

Property Sale

Sale
$359,470
DeedBook 6191, Page 693

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6114, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 2004