Skip to content

26-28 Milford Ave

Newark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block2671
Lot48.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,812
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
12%
Improvement Value:$193,200
88%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,340+2.0%
2024$8,176-0.2%
2023$8,189-1.7%
2022$8,333+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

To:

Sq Ft3,812DeedBook 6014, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 2003