Skip to content

12 Milford AveNewark, NJ 07108

Built 2002

Last Sale Price
$205,500
Last Sale Date
Apr 29, 2003

Property Information

Block2671
Lot48.13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,700
13%
Improvement Value:$182,600
87%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,998+2.0%
2024$7,840-0.2%
2023$7,853-1.7%
2022$7,991+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,500

To:

Sq Ft2,500DeedBook 5964, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 2002