Skip to content

27-39 Johnson Ave(Block 2674 Lot 1)Newark, NJ 07108

Vacant Land

Last Sale Price
$5,149,909
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block2674
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage881
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,051+2.0%
2024$9,853-61.5%
2023$25,582-1.7%
2022$26,034-59.6%
Property History

Property Sale

Sale
$5,149,909

To:

Sq Ft881DeedBook 20180, Page 41066

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4553, Page 302