Skip to content

390-392 S 10th St

Newark, NJ 07103

Built 2012

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block267
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,196
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
15%
Improvement Value:$197,600
85%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,823+2.0%
2024$8,649-0.2%
2023$8,663-20.0%
2022$10,826+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft3,114DeedBook 12544, Page 2175Recorded3/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5972, Page 27