Skip to content

34 Madison Ave

Newark, NJ 07105

Built 1882
Vacant Land

Last Sale Price
$16,440
Last Sale Date
Jan 31, 2023

Property Information

Block2680
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,034
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$26,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$1,015-30.8%
2014$1,467+3.7%
2013$1,414+4.7%
2012$1,352+16.1%
Property History

Property Sale

Sale
$16,440

To:

Sq Ft1,034DeedBook 20240, Page 22455

Property Built

Built

Year Built: 1882